piątek, 13 marca 2015

Wyzwanie - Zima świata. Ken Follett

Akcja książki rozpoczyna się w momencie dojścia Hitlera do władzy w 1933 roku, kilka lat po wydarzeniach opisanych w UPADKU GIGANTÓW. Pojawiają się tu postacie, których losy składały się na fabułę tamtej książki, a także ich dorastające i dorosłe dzieci. W Niemczech mnożą się akty przemocy wobec Żydów, represje wobec politycznych przeciwników partii nazistowskiej. Rodziny von Ulrichów i Francków czynnie przeciwstawiają się nazistom i płacą za to najwyższą cenę. Wołodia, syn Grigorija Peszkowa, attache przy ambasadzie radzieckiej w Berlinie, prowadzi działalność wywiadowczą, werbując niemieckich informatorów. Jednym z nich jest Werner Franck. Drugi z braci Peszkowów, Lew, realizuje swoje marzenie – emigruje do Ameryki i zdobywa fortunę. Jego córka Daisy przyjeżdża do Londynu, gdzie poznaje sympatyzującą z faszystami rodzinę hrabiego Fitzherberta. Uwodzi syna hrabiego, zostaje jego żoną. Na uroczystym balu w Cambridge poznaje Lloyda Williamsa, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Daisy nie odwzajemnia jego uczucia. Zrozpaczony Lloyd wyjeżdża do Hiszpanii i zgłasza się jako ochotnik do brygad międzynarodowych. Tuż przed wybuchem II wojny światowej los ponownie zetknie go z Daisy...

"Zima świata" jest drugim tomem trylogii "Stulecie", Kena Folletta, która skusiła mnie prawdziwą i bliską ludziom problematyką.
Akcja książki rozpoczyna się w 1933 roku, gdy Adolf Hitler krok po kroku zdobywa coraz większą władzę, a kończy w 1949. Autor prowadzi nas przez ważne dla świata wydarzenia z perspektywy różnych narodów biorących w nich udział. Mamy tu Rosjan,Niemców, Brytyjczyków i Amyrykanów uwikłanych w polityczne i obyczajowe intrygi.
Autor przenosi nas z miejsca na miejsce. Jesteśmy świadkami walk na froncie, obserwujemy posiedzenia rządów, odwiedzany domy zwykłych obywateli i poznajemy ich punkt widzenia.

W Niemczech partia nazistowska zdobywa coraz większą władzę. Rodzina von Urlichów znajduje się w trudnej sytuacji, gdy naziści niszczą redakcję, w której pracuje Maud i delegalizują wszystkie partie opozycyjne, przez co Walter traci pracę. Ich syn Eric zapisuje się do partii nazistowskiej... Naziści opanowują coraz większą część Europy. Nad kontynentem wisi widmo nazistowskiego panowania...
Brytyjczycy i inne demokratyczne państwa tylko dyskutują nad sposobem powstrzymania Niemców. Jednym z chętnych do czynnej walki jest Loyd Williams, który wyrusza do ogarniętej wojną Hiszpanii. Demokratycznemu rządowi tego państwa dotychczas pomagali jedynie Rosjanie, od początku czynnie zaangażowani w walkę z faszyzmem.
W USA sprawy mają się zupełnie inaczej. Politycy są oczywiście zaniepokojeni tym co dzieje się w Europie, jednak nie zamierzają się mieszać w konflikt. W końcu jednak zmuszeni są walczyć.

Na tym tle rozgrywają się miłosne dramaty naszych bohaterów.
Między innymi Daisy Peszkov, córki bogacz Lva, który wiele lat temu przyjechał do USA z Rosji. Dziewczyna ma w życiu jeden cel. Zdobyć bogatego męża, który zapewni jej miejsce wśród elity Bufflo. Na cel bierze nieśmiałego Charliego, jednak z powodu działalności jej ojca chłopak zostawia ją. Załamana wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, gdzie poznaje dwóch chłopaków. Boy Fitzherbert jest samolubnym i bogatym synem hrabiego. Loyd Williams to odważny i zdecydowany chłopak z rodziny działaczy politycznych.
Wybory Daisy nie zawsze są słuszne, jednak dziewczyna w końcu odkrywa co jest naprawdę ważne...

Carla von Urlich od dawna jest zafascynowana bratem swojej przyjaciółki. Trudne okoliczności zbliżają ich do siebie, jednak potem chłopak rani Carlę swoją decyzją. Dziewczyna nie wie, że Werner jest szpiegiem i musiał postąpić tak a nie inaczej...

W powieści łącza się losy wszystkich bohaterów, czy to na froncie wojennym, czy poprzez perypetie miłosne. Obserwujemy przemiany i dojrzewanie młodego pokolenia, a także przemiany polityczne dokonujące się za ich sprawą...

Właściwie od samego początku polubiłam Daisy. Rozumiałam jej dążenie do bycia akceptowaną przez wszystkich, jej egoistyczne decyzje spowodowane nieobecnością ojca. Do moich ulubionych bohaterów należeli też Loyd, Werner, Wołodia oraz Woody.
Są też oczywiście postacie, których nie znosiłam, jak Thomas Macke, czy Ilja Dworkin. Niezbyt lubiłam też Boya, który nie zwracał uwagi na nic oprócz swoich potrzeb.

Od dawna uwielbiam książki Kena Folletta. Tę też czytałam z przyjemnością, przerywając radości i smutki jej bohaterów. Jest to kawał naprawdę ciekawie napisanej historii.
Zdecydowanie polecam wam "Zimę świata".

W ramach wyzwania: "Czytam Opasłe Tomiska"